سوزاندن پیکر پادشاه تایلند یکسال پس از مرگش

پیکرپادشاه متوفی تایلندبهومیبول از سلسله چاکری که به رامای چهارم شهرت داشت و در مهرماه سال پیش درگذشته بود، پس از یک سال نگهداری شامگاه پنجشنبه سوزانده شد.
به گزارش ایرنا، آماده کردن مقدمات برگزاری این مراسم که در نزد تایلندی ها اهمیت خاصی دارد از حدود 10 ماه پیش آغاز شده هزینه 90 میلیون دلاری برای این کشور در پی داشته است.

پس از 10 ماه ساخت و ساز یک جایگاه و همچنین محل به آتش کشیدن پیکر نهمین پادشاه این کشور از سلسله ‘چاکری’ که حدود 50 متر ارتفاع دارد و با 9 مناره طلایی، یک چتر بزرگ سفید رنگ و مجسمه سگهای مورد علاقه پادشاه تزئین شده، حدود 12 میلیون تن از مردم تایلند به صورت مستقیم و غیرمستقیم شاهد برگزاری این مراسم بودند.

این بنا نماد کوه ‘مِرو’ مرکز تمثیلی جهان در جهانشناسی بودیسم و هندوئیسم است.

جسد پادشاه این کشور که سال گذشته پس از هفت دهه حاکمیت بر این کشور در سن 88 سالگی در گذشت توسط پسر او که اکنون پادشاهی تایلند را به عنوان ‘رامای دهم’ در اختیار می گیرد، سوزانده شد.

استخوانها و خاکستر پادشاه فردا (جمعه ) به ‘کاخ اعظم’ و معبد ‘امرالد بودا’ منتقل می شود.

گفته می شود که حدود 250 تا 300 هزار تن در بانکوک حاضر شدند تا در مراسم سوزاندن پیکر پادشاه شرکت کنند، در حالی که بسیاری از مردم این کشور نیز در 85 مکانی که دقیقا مشابه با جایگاه اصلی سوزاندن جسد در سراسر این کشور ساخته شده حضور می یابند.

نمایندگان 40 کشور مختلف از جمله ‘جیمز ماتیس’ وزیر دفاع آمریکا، ولیعهد کشورهای انگلستان، ژاپن، ملکه ژاپن، ملکه هلند، پادشاه و ملکه بوتان در این مراسم شرکت داشتند.

آخرین باری که مردم تایلند شاهد سوزاندن پیکر پادشاه این کشور بوده اند مربوط به سال 1950 بود که ‘آناندا مهدیول’ برادر پادشاه متوفی فعلی که حاکم وقت تایلند بود در کاخ خود هدف گلوله قرار گرفت و درگذشت.

‘بومیبول’ پادشاه تایلند که در سوئد بزرگ شده بود، در سال 1946 زمانی که 18 سال داشت پس از مرگ برادر خود به دلیل شلیک معماگونه ای در کاخ پادشاهی در بانکوک درگذشت، به تاج و تخت دست یافت.

‘بومیبول’ چهار سال بعد در سلسله ای تاجگذاری کرد که قدرت آن رو به افول بود، اما در زمان مرگش شرایط این سلسله پادشاهی متحول شده بود.

به قدرت رسیدن 30 نخست وزیر در دوران سلطنت پادشاه متوفی تایلند

پادشاه متوفی تایلند در طول مدت سلطنت خود شاهد حاکمیت 30 نخست وزیر بوده و اکنون مراسم سوزاندن پیکر وی در زمانی برگزار می شود که تایلند بیش از سه سال است که در حاکمیت دولت کودتا و در یکی از بی ثبات ترین شرایط سیاسی خود قرار دارد.

پادشاه جدید تایلند، ‘ماها واجیرالونکورن’ که پس از مرگ پدرش در مهر ماه سال گذشته فرصت دستیابی به تخت پادشاهی تایلند را پیدا کرد، به صورت رسمی از طرف پارلمان این کشور عنوان پادشاه را دریافت کرده است.

وی که تا پیش از این در آلمان زندگی می کرد، به صورت رسمی پس از مراسم سوزاندن پیکر پادشاه متوفی تایلند، به عنوان دهمین پادشاه سلسه ‘چاکری’ که 234 سال بر تایلند حکومت کرده اند، رزرو تور تایلند فعالیت خود آغاز می کند. اگرچه، تاجگذاری رسمی تنها پس از مراسم سوزاندن پیکرپادشاه امکان پذیر است.

عرصه سیاسی تایلند در سال های پیش رو

برخی ناظران سیاسی بر این باورند که تاج گذاری رسمی پادشاه جدید باعث شروع سیاست‌های وی بعد از یکسال سوگواری خواهد بود و پس از آن انتخابات سراسری برگزار خواهد شد.

برگزاری انتخابات سراسری این کشور از سال 2014 و پس از وقوع کودتای نظامی به دلایل مختلف تاکنون انجام نشده و مرگ پادشاه این کشور و همچنین وقفه یک ساله ای که برای سوزاندن پیکر او ایجاد شد، در واقع عمر حاکمیت نظامیان به این کشور را افزایش داد.

پیش بینی می شود که تایلند در هفته های آینده نیز درگیر برگزاری مراسم رسمی تاجگذاری پادشاه جدید این کشور باشد و تنها پس از آن به طور یقین زمزمه های انتخابات سراسری این کشور در سال 2018 به صورت جدی تر آغاز می شود.