راهنمای سفر به آنتالیا

آنتالیا، امروزه احد از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در ترکیه است که در خلیج آنتالیا پیمان دارد و بزرگ‌ترین شهر در سواحل مدیترانه‌ای غرب ترکیه محسوب می‌شود. این شهر ترکیبی از سنت و مدرنیته است؛ جاذبه‌های تاریخی این شهر در کناره امکانات و تفریحات مدرن، از آنتالیا یک مقصد توریسم کامل ساخته است. در بخش تاریخی این شهر می‌توانید در اقامتگاه‌های سنتی، خانه‌های تاریخی به سخیف عثمانی اقامت کنید. گشت و گذار در شهرهای باستانی اطراف آنتالیا، فرصتی بی‌نظیر برای سفری به دل تاریخ است. سواحل زیبا یکتا سایر از جذابیت‌های آنتالیا قیمت تور آنتالیا  برای گردشگران است. علاوه بر این، در این شهر از بهترین موزه‌ها می‌توانید دید کنید.

در راهنمای سفر به آنتالیا، با جاذبه‌های گردشگری این شهر و هزینه‌های سفر به آن آشنا می‌شویم. به بهترین رستوران‌ها سر می‌زنیم و غذاهای محلی ترکیه را می‌شناسیم.

اطلاعات ضروری زمان برای سفر قرار دارد و یک ساعت و نصف از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی
ترکی

واحد پول
لیر ترکیه (حدود ۱۱۵۰ تومان)

نوع برق شهری
۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع C، F)

برق شهری در آنتالیا

برق شهری در آنتالیا

کد کشور
۹۰+

شماره‌های اضطراری
۱۱۲

جهت رانندگی
راست

فرودگاه‌های بین‌المللی
فرودگاه آنتالیا

وضعیت آب‌ و‌ هوا
آنتالیا آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های ملایم و بارانی دارد. حدود ۳۰۰ روز از سال آفتابی است. میانگین دمای هوای دریا بین ۱۶ درجه در زمستان تا ۲۷ درجه در تابستان است. جولای گرم‌ترین ماه سنه در آنتالیا است و میانگین دمای هوا در این ماه در نزدیک ۲۸ درجه است. سردترین ماه سنه ماه ژانویه و میانگین دمای هوا در این ماه، ۱۰ درجه است. مرطوب‌ترین ماه سال، ماه دسامبر است و میانگین بارش در این ماه به ۲۱۰ میلی‌متر می‌رسد.

بهترین زمان برای سفر
بهترین زمان سفر به آنتالیا ماه آوریل است، البته ماه‌های آوریل الی دسامبر فصل شلوغ توریسم در این شهر است. ماه‌های ژانویه الی مارس چندان برای سفر پسندیده نیستند. در این ماه‌ها، رزرو تور آنتالیا هوا شدنی است به شدت سرد شود و بازدید از جاذبه‌ها و گردش در ساحل‌ها دشوار خواهد بود.

هزینه‌های سفر
میانگین هزینه‌های روزانه در سفر به ترکیه

سفر ارزان: بیش از ۱۵۰ لیره (۱۳۵ هزار تومان)
هزینه‌ی ماندن در خوابگاه: ۷ لغایت ۲۴ لیره (۷ تا ۲۱ هزار تومان)

بلیط اتوبوس بین شهری ۴۵ لیره (۴۰ هزار تومان)

وعده‌های غذایی: ۸ تا ۱۰ لیره (۷ لغایت ۹ هزار تومان)

نوشیدنی: ۷ لغایت ۱۲ لیره (۷ لغایت ۱۱ هزار تومان)

سفر میان‌رده: ۱۵۰ الی ۳۵۰ لیره (۱۷۲۵۰۰ هزار تا ۴۰۲ هزار تومان)
هزینه‌ی اقامت در اتاق دوتخته هتل: ۹۰ تا ۲۰۰ لیره

پرواز بین شهری: ۵۰ لیره

وعده‌های غذایی: ۴۰ لیره

سفرهای روزانه‌ی قایق‌سواری: ۳۵ لیره

سفر لوکس: بیش از ۳۵۰ لیره (۴۰۲ هزار تومان)
هزینه‌ی ماندن در اتاق دوتخته: بیش از ۲۰۰ لیره

کروزهای چندروزه: ۲۰۰ لغایت ۳۰۰ لیره

اجاره خودرو روزانه: ۲۰ لیره

جاذبه‌های گردشگری
آنتالیا جاذبه‌های زیادی برای افراد با سلیقه‌های متفاوت دارد. در مناطق تاریخی این شهر می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی متعددی رویت کنید. حتی می‌توانید محل اقامت خود را در آنتالیا انتخاب کرده و برای راز زدن به جاذبه‌های توریسم مناطق اطراف، که زیاد گوناگون و دیدنی هستند، سفرهای کوتاهی چند ساعته یا یک روزه برنامه‌ریزی کنید. آنتالیا تنها یک شهر باستانی با جاذبه‌های تاریخی نیست. غیر از بناهای زیبای قدیمی به جا مانده از اعصار و قرون گذشته، می‌توانید در سواحل شنی سفید و زیبای آنتالیا استراحت کنید. هم علاقه‌مندان به تاریخ و معماری و هم پیروان طبیعت و تفریحات ساحلی، از سفر به آنتالیا لذت می‌برند.

در پیوسته با چندی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریسم آنتالیا آشنا می‌شویم.

شهر قدیم آنتالیا (Kaleiçi)
جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا

محله‌ی پر پیچ و خم Kaleiçi برای گشت و گذار و قدم زدن ساخته شده است. خانه‌های کهن این منطقه که از آن دوره‌ی عثمانی است، با دیوارهای سفید و بام‌های قرمز به زیبایی مرمت و بازسازی شده‌اند و در گوشه ها-کناره ها خیابان‌های سنگ‌فرش شده پیمان گرفته‌اند. بوتیک‌ هتل‌ها، فروشگاه‌های سوغات، گالری‌های هنری و رستوران‌های متعددی در زاویه و کنار این برزن به چشم می‌خورند. اگر می‌خواهید حال و هوای قدیمی شهر را تجربه کنید، این برزن بهترین مقصد است. علاوه بر لذت بردن از فضای باستانی و گشت و گذار در کوچه‌ها و خیابان‌های پیچ در پیچ این محله، می‌توانید از چندین جاذبه‌ی توریسم مختلف هم رویت کنید. میدان اصلی محله یعنی Kale Kapısı یک برج سنگی ساعت و یک دروازه‌ی قلعه دارد. کاشی‌کاری‌ها و فضای داخلی زیبای مسجد سده هجدهمی Tekeli Mehmet Paşa یکی از دیدنی‌های این برزن است. این بنا در آغاز یک معبد رومی بوده، بعدها به کلیسای بیزانس و در پایان به مسجد تبدیل شده است.

بندر قدیمی
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

بندر باستانی در یک فرورفتگی در دل صخره شکل گرفته است و الان یگانه از توریستی‌ترین و محبوب‌ترین مناطق آنتالیا است. در این بندر، هزاران بوتیک، کافه‌های زیبا، بازار و قایق تفریحی وجود دارد که در کنار هم در روبرو آب‌های درخشان مدیترانه پیمان گرفته‌اند. پیرامون دلنشین و جذاب بندر زمانی مهم‌ترین قطب اقتصادی آنتالیا بوده و از قرن دوم الی میانه ها سده بیستم مهم‌ترین بندر بوده و بازرگانی و رفاه را به آنتالیا و مناطق گوشه ها-کناره ها آن آورده است. امروزه گردشگران برای خرید و تماشای غروب آفتاب در این بندر جمع می‌شوند و در کافه‌های دنج و قشنگ نوشیدنی می‌خورند. برای شنا، گشت و گذار و تماشای مناظر گوشه ها-کناره ها می‌توانید یگانه از تورهای قایق‌سواری را گزینش کنید و در دریای مدیترانه بگردید.

موزه‌ی آنتالیا
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

اگر علاقه‌مند به تاریخ ترکیه هستید، بازدید از موزه‌ی باستان‌شناسی آنتالیا را از دست ندهید. نمایشگاه‌های خیره‌کننده در این موزه، بهترین یافته‌های باستان‌شناسی در سراسر سواحل ترکیه را به نمایش می‌گذارند. این مجموعه‌های ارزشمند در قالب نمایشگاه‌های به روز و جذاب در معرض دید علاقه‌مندان پیمان دارند و فرصتی عالی برای یادگیری در مورد تاریخ ترکیه هستند. دسته باستان‌شناسی کبیر این موزه آثاری از عصر برنز تا دوره‌ی بیزانس را در بر گرفته است و تاکید بیشتر آن بر بقایای باستانی آنتالیا و نواحی اطراف آن است.

مناره‌ی ییولی (Yivli Minare)
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

متمایزترین جاذبه و نماد شهری آنتالیا، مناره‌ی ییولی یا مناره‌ی کنگره‌دار است که به فرمان سلطان علاء الدین کیقباد پادشاه سلجوقی بین سال‌های ۱۲۱۹ لغایت ۱۲۳۶ ساخته شده است. این مناره یکتا از بهترین نمونه‌های معماری سلجوقی است که پایه‌ی مربع شکل دارد و به استوانه‌ای هشت ضلعی و کنگره دار ختم می‌شود. مسجد سده چهاردهمی که به این مناره متصل است، هنوز هم مورد بهره‌گیری پیمان می‌گیرد. این گلدسته صحیح در کناره دروازه‌ی ورودی Kale به دسته کهن شهر قرار دارد. در روبرو مناره، برج ساعت عثمانی پیمان دارد و در حوالی آن هم تعدادی آرامگاه از آن قرن چهاردهم دیده می‌شود.

دروازه‌ی هادریان (Hadrian)
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

دروازه‌ی هادریان یگانه از ورودی‌های اصلی منطقه‌ی Kaleiçi یا شهر قدیم آنتالیا است. دیواره‌های شهر در تقسیم شرقی شهر قدیم به نکوداشتن حفظ و حفاظت شده‌اند و دروازه‌ی هادریان یگانه از جالب توجه‌ترین بخش‌های این دیوارهای کهنه است. این دروازه از مرمر سفید و به‌ صورت سه قوس با ستون‌هایی قُرنتی به سربلندی سفر و بازدید هادریانوس، امپراتور وقت روم متعلق به شهر در سنه ۱۳۰ پس از زادروز ساخته شد. این قوس‌ها با تندیس‌های قشنگ آراسته شده‌اند. اثناء عبور از دروازه به نقش و نگار و کنده‌کاری‌های سقف هم توجه کنید که بسیار دیدنی است.

برج و باروی رومی (Hıdırlık Kalesi)
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

این برج استوانه‌ای ۱۴ متری، مشرف به بندر باستانی بر فراز حتماً پارک Karaalioǧlu پیمان گرفته و در سده دوم ساخته شده است. هیچ کسی نمی‌داند که کاربرد اصلی این برج در ماضی چه بوده، ولی اکثر باستان‌شناسان اتفاق عقیده دارند که این برج به عنوان برج مراقبت و نگهبانی مورد کاربرد قرار می‌گرفته است. احتمالا یک فانوس دریایی هم در این برج وجود داشته الی بندر شلوغ باستانی را روشن کند. الان این مکان، بهترین جا برای تماشای غروب آفتاب و لذت بردن از مناظر شگفت‌انگیز بر فراز بندر باستانی است. خویش پارک هم یک مقصد عالی و آرام برای گشت و گذار و پیک حسنه و باغچه‌های پر از گل و درخت آن، فرصتی مناسب برای فرار از شلوغی زندگی شهری است. کافه‌های عالی هم در گرداگرد-نزدیکیها این برج هستی دارد که می‌توانید پس از بازدید، از استراحت کردن و خوردن نوشیدنی در آن‌ها لذت ببرید.

شهر قدیمی آسپندوس (Aspendos)
جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا

یکی از مهم‌ترین دلایلی که علاقه‌مندان به تاریخ به خاطر آن به آنتالیا سفر می‌کنند، سفر به شهر باستانی آسپندوس است. این منطقه‌ی باستانی، میزبان یک تئاتر رومی است که به عنوان گرد از بهترین نمونه‌های به جا مانده از تماشاخانه‌های رومی در سراسر دنیا شناخته می‌شود. شهر باستانی آسپندوس یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است. دوران طلایی و اوج شکوه این شهر کهنه در قرن‌های دوم و سوم بوده است؛ زمانی که اغلب سازه‌های به جامانده در این شهر، در آن دوران ساخته شده بودند. علاوه بر تئاتر که به نکویی مرمت شده و گنجایش ۱۵ هزار نفر را دارد، بیشتر سازه‌های باقی مانده در این شهر، برای گردشگران و دوستداران تاریخ، جذاب و دیدنی است. این مجموعه‌ی تاریخی در ۷۴ کیلومتری شرق آنتالیا پیمان دارد.

شهر قدیمی ترمسوس (Termessos)
جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا

گرچه شهر باستانی آسپندوس شهرت بیشتری بین گردشگران دارد، ولی پیرامون و اتمسفر شهر کهنه ترمسوس جذاب‌تر است. این شهر کهنه که به نکویی حفظ و مرمت شده، در کنار تپه‌های ناهموار ساخته شده و مناظر خیره‌کننده‌ای از پیرامون و طبیعت اطرافش را به نمایش می‌گذارد. برای گشت و گذار در این منطقه، کفش پسندیده بپوشید و آب کافی همراه ببرید لغایت بتوانید تمام و کمال، این منطقه و جاذبه‌های آن را بگردید. همه‌ی بخش‌های این شهر باستانی، دیدنی و جذاب هستند، ولی بازدید از تماشاخانه‌ی آن را به هیچ عنوان از دست ندهید؛ جایی که منظره‌ی زیبای قله‌های رشته‌کوه توروس، زیبایی منطقه را دو چندان می‌کند. این شهر باستانی در ۳۴ کیلومتری شمال غربی آنتالیا قرار دارد.

شهر کهنه پرگه (Perge)
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

تماشاخانه‌ی وسیع و باشکوه، معابدی که نیمی از آن‌ها ویرانی شده و میدان‌گاهی بزرگ که حوالی آن ستون‌های بلند قرار دارد، تمامی نشانه‌هایی از شکوه و عظمت این شهر کهن در سده ها ماضی هستند. شهر کهن پرگه زمانی پایتخت پامفیلیه بوده که در دوران تسلط یونانیان و رومیان به اوج شکوفایی خود دریافتی بود. بقایای به جا مانده در این شهر قدیمی در مقایسه با دیگر شهرهای کهنه ترکیه، چگونگی نکوداشتن ندارند و به نکوداشتن مرمت نشده‌اند. این نکته به این معنا است که گردشگران کمتری از این شهر دیدن می‌کنند و فرصتی برای گردشگران فراهم می‌شود تا با آرامش و در محیطی خلوت در خیابان‌های ستون‌دار و معابد نصف تخریب شده‌ی این شهر بگردند و به دل تاریخ سفر کنند. حمام‌های رومی، دروازه‌های هلنیستیک و آکروپولیس از بخش‌های مختلف این شهر باستانی هستند که هر کدام جذابیت خاصی دارند و ساعت‌ها می‌توانند گردشگران را به خود مشغول کنند. این شهر باستانی در ۱۷ کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد.

المپوس و چیمائرا (Olympus and the Chimaera)
جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا

دهکده‌های المپوس و Çıralı در ساحلی قشنگ در تقرب بقایای شهر کهن المپوس قرار گرفته‌اند. علاوه بر بقایای کهنه احد از مهم‌ترین جاذبه‌های این منطقه، پدیده‌ی طبیعی چیمائرا است؛ شعله‌های آتش دائمی که از دل صخره زبانه می‌کشند. المپوس یک مقصد محبوب برای کوله‌گردان است و به خاطر شب‌های پرهیجان و پیرامون جوان‌پسندش سرشناس است. در دهکده‌ی Çıralı می‌توانید تسکین و استراحت در کنار را تجربه کنید. هر دوی این مقاصد توریسم برای دوستداران تعطیلات ساحلی پسندیده هستند و در ۸۴ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا پیمان دارند.

چشمه‌های کارستی
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

نواحی اطراف آنتالیا از صخره‌ها و مناطق سنگ آهکی تشکیل شده‌اند که میزبان آبگیرها، آبشارها و چشمه‌های کارستی انبوه هستند. رسوبات آهکی به جامانده از این چشمه‌ها، پس از گذراندن دوران ۱٫۵ الی ۲ میلیون ساله، به تراس‌های تراورتنی وسیعی تبدیل شده‌اند که پدیده‌های زیبایی مثل پاموکاله را ایجاد کرده‌اند. در نواحی اطراف آنتالیا می‌توانید انواع چشمه‌ها، آبگیرها و آبشارها را پیدا کنید که بر نشان استهلاک و باقی ماندن رسوبات طی میلیون‌ها سال ساختن شده‌اند. این مناطق طبیعی فرصت احسان هستند لغایت کمی از شهر و شلوغی‌های آن فاصله بگیرید و شگفتی طبیعت را نظاره کنید.

غار کاراین (Karain Magarası)
جاذبه‌ های توریسم آنتالیا

این غار در زمان‌های بعید محل حیات انسان قبل از تاریخ بوده و یافته‌هایی از هر دو دوران پارینه‌سنگی تحتانی و پارینه‌سنگی وسط در این غار کشف شده است. یادبود ها حفاری‌شده از این غار شامل استخوان‌ها و دندان‌های انسان دوران نوسنگی است. شماری از این یافته‌ها در نمایشگاهی کوچک، ولی جذاب در قالب یک دیرینکده به نمایش درآمده‌اند که در محل غار قرار دارد. حفره‌های طاق‌دار و وسیع این غار فرصتی برای غارنوردی سخیف و ساده است و خانواده‌ها و گردشگران زیادی برای دوری از شلوغی شهر و استراحت در طبیعت، این غار و نواحی گوشه ها-کناره ها آن را به عنوان مقصد گردش خویش برگزیدن می‌کنند. اگر می‌خواهید از این ناحیه دید کنید و برایتان امکان‌پذیر است، یکتا از روزهای میانی هفته را انتخاب کنید، چون آخرهفته‌ها زیاد شلوغ می‌شود. این منطقه در ۲۷ کیلومتری شمال غربی آنتالیا پیمان دارد.

شهر تاریخی فاسلیز (Phaselis)
جاذبه‌ های گردشگری آنتالیا

در شهر قدیمی فاسلیز بقایای تماشاخانه، معبد، خیابان‌های ستون‌دار و دروازه‌های تاریخی وجود دارد. موقعیت جغرافیایی این شهر تاریخی که در ساحل دریا واقع شده و در واقع یک شهر بندی بوده، باعث شده که مناظر زیبایی داشته باشد. یک دیرینکده در این گردآور وجود دارد که یافته‌های باستانی این مجموعه در آن به نمایش درآمده است. اگر موعد کافی دارید، دو کیلومتر قبل از این شهر تله کابین Olympos Teleferik را سوار شوید و به قله‌ی ۲۲۷۵ متری Tahtali بروید. از فراز این قله می‌توانید چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از شهر و کنار را مشاهده کنید. این شهر تاریخی در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا پیمان دارد.

غار کوکاین (Kocain)
این غار در اعماق کوه‌های کارستی منطقه پیمان گرفته و ۶۰۰ متر درازا دارد. این غار برای نخستین بار بدست K. Kökten مورد رسیدگی پیمان گرفته است؛ کسی که یافته‌های او ثابت می‌کند، انسان پیش از تاریخ در این غار سکونت داشته است. در ورودی این غار یک آب انبار رومی قرار دارد. فضای داخلی غار بسیار کبیر است و استالاگمیت‌های دیدنی و بزرگی دارد که به خرده عجیب و ناآشنایی درآمده‌اند. اگر می‌خواهید فضای درونی غار را به احسان بگردید، چراغ نیرو و کفش پسندیده همراه ببرید. این غار در ۴۵ کیلومتری شمال آنتالیا واقع شده است.

برای بازدید از جاذبه‌های آنتالیا، کجا ماندن کنیم؟
اگر برای اولین بار است که به آنتالیا سفر می‌کنید، اینکه کجا اقامت کنید به جاذبه‌هایی که هدف دارید آن‌ها را ببینید، وابستگی دارد. اگر منظور اصلی شما بازدید از جاذبه‌ها و فضای تاریخی شهر است، بهتر است در شهر قدیم آنتالیا یعنی منطقه‌ی Kaleiçi ماندن کنید؛ جایی که خیابان‌های سنگ‌فرش و خانه‌های کهنه عثمانی شما را به سفری در دل تاریخ می‌برد. اگر از دوستداران آفتاب و کناره هستید، شهر تفریحی و ساحلی Lara با تفریحگاه‌های چندمنظوره و لوکس، تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند و فضا مناسبی برای ماندن است. از این شهر با ماشین و ظرف ۳۰ دقیقه می‌توانید خود را به شهر قدیم آنتالیا برسانید. در پیوسته با بهترین هتل‌های این دو ناحیه آشنا می‌شویم.

هتل‌های لوکس
در کنار شهر لارا، هتل زیبای Mardan Palace موجب شگفتی همه‌ی مهمانان می‌شود. این هتل با فضای درونی الهام گرفته از دوران عثمانی، استخرهای پرشکوه و اتاق‌ها و سوئیت‌های مجهز و شیک، یکتا از بهترین اقامتگاه‌های لوکس آنتالیا است. بچه‌ها از حضور در اسپای مخصوص کودکان لذت می‌برند.

یکی دیگر از هتل‌های لارا که بها مناسب‌تری دارد، هتل Barut Lara است که فضایی دنج و خصوصی دارد. کلوب کودکان، ساحل زیبا و امکانات ورزشی انبوه مایه شده که این هتل یک هتل محبوب و مناسب برای خانواده‌ها باشد. مرکز اسپا و سلامتی از دیگر امکانات این هتل است.

دیگر هتل لوکس این منطقه، هتل IC Hotels Residence است که ویلاهای امروزین و مجهز، استخرهای خصوصی و کلبه‌های ساحلی دارد.

هتل‌های میان‌رده
هتل Liberty در سواحل لارا و در ۳۵ دقیقه‌ای از شهر قدیم آنتالیا پیمان دارد. این گردشگاه چند منظوره، دارای امکانات کامل و فضایی امروزین است و برای خانواده‌ها بسیار پسندیده است.

هتل Delphin Palace، فضا و امکاناتی فامیلی دارد و زیاد پرشکوه و قشنگ طراحی شده‌ است.

کسانی که می‌خواهند در تقسیم تاریخی و شهر قدیم آنتالیا اقامت کنند، هتل Eski Masal برگزیدن نکویی است که یک استخر در فضای مفتوح و فاصله‌ی کمی تا کنار دارد.

هتل‌های ارزان
در شهر قدیم آنتالیا، هتل فرانکفورت با یک استخر کوچک و پارکینگ مجانی تنها هشت دقیقه پیاده تا دروازه‌ی هادریان فاصله دارد. هتل دروازه‌ی هادریان هم فضایی گرم و دلنشین دارد و فقط صد متر با دروازه فاصله دارد. در مرکز شهر قدیم هتل Bacchus Pension را می‌توانید برگزیدن کنید که پنج دقیقه پیاده لغایت ساحل فاصله دارد و ایوان آن چشم‌اندازهای زیبایی از دریا را به نمایش می‌گذارد.