برگزاری دور جدید رای‌گیری در ۷ استان تایلند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، کمیسیون انتخابات تایلند امروز (جمعه) از تصمیم خود برای برگزاری دور جدید رای‌گیری در 7 استان این کشور که به دلیل تظاهرات معترضان انتخابات در آنها انجام نشده بود، خبر دادند.

یکی از اعضای این کمیسیون اعلام کرد که رای‌گیری جدید در استان‌های رایونگ، یالا، ناراتیوات، پاتانی، ساتون، فچابوری و پراچواپ که در آنها حوزه‌های رای‌گیری توسط معترضان تعطیل شده بود، برگزار خواهد شد.

این در حالی است که این کمیسیون به زمان دقیق برگزاری دور جدید انتخابات در تایلند اشاره‌ای نکرد.

وی همچنین تاکید کرد که در حوزه‌هایی که در آنها رای گیری انجام شده است و معترضان پس از اخذ رای آن حوزه ها را تعطیل کرده‌اند، بار دیگر رای گیری انجام نخواهد شد.

در انتخابات 2 فوریه معترضان دولت تایلند اجازه رای دادن به میلیون ها نفر را ندادند و 10 درصد جایگاه های اخذ رای تعطیل شد. دولت تایلند از روز 22 ژانویه به مدت 60 روز وضعیت فوق العاده در شهر بانکوک اعلام کرده است  ارزانترین تور تایلند ولی معترضان همچنان به اعتراضات خیابانی ادامه می دهند.

اعتراضات تایلند از نوامبر گذشته زمانی آغاز شد که دولت این کشور تصمیم گرفت با اجرای عفو عمومی زمینه بازگشت تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق این کشور و برادر نخست وزیر را به تایلند آماده کند. وی به اتهام فساد مالی به زندان محکوم شده ولی بدون گذراندن دوران محکومیت خود اکنون در خارج از کشور زندگی می کند.

اعتراضات اخیر تایلند از سال 2010 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است. اعتراضات سال 2010 میلادی نیز با سرکوب ارتش روبرو شد و حداقل 91 کشته برجا گذاشت.