آغاز فصل جدید تخمگذاری لاک پشت ها در جزیره کیش

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان آزادگاه كيش، با تخم گذاری 4 تکه لاک پشت پوزه عقابي (Hawksbill sea turtle) در تاریخ 6 فروردین 1394 در سایت حفاظت شده لاک پشت ها در جنوب جزيره كيش، فصل جدید زادآوری آنها نخست شد.

از اين 4 قطعه لاک پشت تخم گذار، 2 لاك پشت حائز تگ (پلاک شناسایی) بوده که نشانگر این است كه آنها در سالهای گذشته نیز به سایت نگهداری شده لاك پشت ها در آیین آمده اند.

از هشت گونه لاك پشت دريايي موجود در جهان، پنج گونه آن در خليج فارس زندگي مي كنند و لاك پشت عقابي و سبز از ‌آشناترين آنها در خليج فارس و جزاير آن مي باشند.

لاك پشت هاي پوزه عقابي از آنگونه گونه هاي تحت حمايت تور ارزان کیش  سازمان هاي جهانی مي باشند که به لحاظ درجه بندي حساسيت زيست محيطی به عنوان نوع هاي در معرض خطر انقراض معرفي شده اند.

لاک پشت ها برای تخمگذاري، شب اثناء به سواحل ماسه اي مي آيند و به كمك باله هاي عقبي لانه اي به عمق تقريبي 35 سانتي متر حفر مي كنند و بعد از تخم گذاري روي آن را با ماسه هاي موجود در ساحل مي پوشانند.

نوزادان لاک پشت حدودا 60 روز بعد از تخم گذاري متولد شده و به كمك روشنایی منعكس شده از سطح دريا گذرگاه را پيدا كرده و به سمت دريا مي روند.

لازم به ذکر است نگهداری از لاک پشت ها در جزیره آیین با اجرای “برنامه حفاظت پیش فروش تور کیش و مونیتورینگ لاک پشتهای دریایی کیش” از بهار 1385 در حال اجرا بوده و هر ساله تعداد قابل توجهی از نوزادان لاک پشت روانه دریا می شوند و به عنوان احد از جاذبه های طبیعی آیین علاقه مندان بسیاری نیز به خود جذب كرده است.